Benaršydama internete perskaičiau įdomų straipsnį, kuriame buvo rašoma:

“Per gruodį lyginant su ankstesniais metais, įsigyjamų maisto papildų nervų sistemai kiekiai išaugo daugiau nei penktadaliu! O receptinių raminamųjų vaistų įsigyjama 5 proc. daugiau. Tokiems vaistams nėra lengva gauti receptą, jie dažniausiai paskiriami tik išbandžius visas kitas priemones. Be to klientai dažniausiai kreipiasi dėl kankinančios nemigos…”

Prisipažinsiu, antrąjį karantiną sunkiai išgyvenau, (ir vis dar išgyvenu) daug nerimauju, sutriko mano miego kokybė, teko ieškoti atsakymų kaip, nusileidus saulei, išmokti vėl sumerkti akis. Pirmą kartą nemigą pajutau kovo mėn. (per pirmąjį karantiną) tik užrakinus studijos duris. Ji truko ilgai, daugiau nei 1 mėn., vėliau grįžusi į įprastą gyvenimo ritmą – grįžo ir miegas.

Tačiau smogus antrai karantino bangai, pasikartojo lygiai tas pats – naktimis sunkiai miegojau, jeigu ir pavykdavo paryčiais užmigti, dažnai prabudinėjau. Buvau nepailsėjusi, išsękusi, liūdna, apatiška, dienos eigoje nesijaučiau produktyvi, todėl visai pasitraukiau iš socialinių tinklų, neberašiau straipsnių, nekėliau Story, nenorėjau su niekuo bendrauti…

Dabar jaučiuosi geriau, pagaliau pasimatymas su ponu Miegu įvyko, todėl noriu pasidalinti savo atradimais, jeigu ir Jūs paryčiais dar skaičiuojate aveles.

Mintys – off

Tai sudėtingiausias pratimas tikriausiai man, nes galva visuomet pripildyta minčių apie praeitį, baimių apie ateitį, o būti čia ir dabar – dar mokausi. Kartą perskaičiau trumpą pasakojimą apie meditaciją kuris mane prajuokino ir tai pradėjau naudoti sau. Tikrai kelias naktis padėjo, gal ir jums pravers!

Pasakojimas vadinasi “VIDINĖ TYLA”

Tai kaipgi mums pasitikti vidinę tylą? Dauguma žmonių yra taip pripratę prie minčių, kad tvirtina niekaip negalintys nustoti galvoję. Šis pratimas parodo, kaip paprasta susikurti tylą savyje ir koks tai malonus jausmas.

  1. Patogiai įsitaisykite, užsimerkite ir porai minučių atsipalaiduokite.
  2. Užuot panirę į apmąstymus, minutę mintyse kartokite frazę “Namotasanamo”
  3. Paskui pradėkite daryti pauzes tarp skiemenų. Na… Mo… Ta… Sa…Na… Mo…
  4. Pamažu dar prailginkite pauzes Na….. Mo….. Ta…… Sa…..
  5. Jeigu tarp pauzių aplanko mintys, pauzes sutrumpinkite, tai padės mintis išstumti, vėliau pamėginkite pauzes vėl prailginti.
  6. Netrukus tarpai tarp skiemenų taps ilgi, ir tuose tarpuose jausite neapibūdinamą tylą.

Visai nesvarbu ką reiškia NAMOTASANAMO. Geriau jums ir nežinoti, antraip ir vėl pradėsite galvoti. 

Man tikrai tai suveikė! Kartojau, kartojau, ir po kurio laiko užmigau…

Būkite čia ir dabar

Stenkitės į erzinančia situaciją reaguoti ne iš karto. Žinau, žinau, tai nėra lengva, tačiau pamėginkite padaryti trumpą pauzę ir įjunkite „išmintingą protą“, tokiu būdu priimsite jums palankiausią sprendimą. Pauzės metu nukreipkite dėmesį į kvėpavimą, grįžkite dėmesiu į dabarties momentą.

Telefonas kitame kambaryje

Prieš miegą nenaudoju telefono, ir jį pasidedu kuo toliau nuo savęs, kad nekiltų pagunda naršyti. Pasitaikydavo, kad užmesdavau akį patikrinti kiek yra valandų, o pamačiusi kad jau 5 val. ryto, apimdavo dar didesnė panika!

Reguliarus miegas

Stengiuosi eiti miegoti 24 val. ir keliuosi 8 val. Net jeigu visą naktį akių nesumerkiau, vis tiek keliuosi anksti. Tą dieną būnu kaip skuduru trenkta, tačiau sekančia naktį dažniausiai užmiegu, iš nuovargio…

PATARIMAS: Apie 21 val. pritemdydavau apšvietimą, įsijungiu mažas lempas, kurios minimaliai suteiktų šviesos.

Vėsi miegojimo temperatūra

Prieš einant miegoti visiškai išjungiu šildymą ir pravėdinu kambarius iki gana vėsios temperatūros. Tyrimai rodo, kad kambario temperatūros sumažinimas padeda smegenims greičiau prisitaikyti prie „miegojimo režimo“, todėl žmogus greičiau ir giliau užmiega. Nacionalinė miego asociacija rekomenduoja, kad miegamojo temperatūra būtų maždaug 18 laipsnių.

Prieš miegą skaitykite lengvą literatūrą, o ne tai, kas skatina mąstyseną

Skaitau Ajahn Brahm budistines išminties ir švelnumo kupinas istorijas. Anksčiau skaitydavau psichologines knygas, tačiau po jų mano galva prisipildydavo tiek informacijos, kad negalėjau nustoti jų analizuoti iki paryčių.

Filmų žanras – komedijos

Prieš miegą – tik lengvi filmai, geriausia dokumentika arba komedijos. Jau ne kartą įsitikinau, kad peržiūrėjusi stiprų sukrečiantį filmą negaliu lengvai nustoti apie jį galvojusi. Apie filmus, kuriuos rekomenduoju pamatyti galite skaityti paslaudę čia.

Artimi pokalbiai su drauge

Kasdien paliekame viena kitai tuziną voice žinučių. Kalbame apie saviugdą, apie įvairius išklausytus seminarus, dalinamės mintimis apie naujai perskaitytas knygas. Gera dalintis su artimais, kad visi tai išgyvename kartu, laikomės vieni kitų.

Išlieti mintis užrašinėje

Kilus minčių chaosui, pasiimu užrašų knygutę ir konkrečiai užsirašau kas mane neramina. Kaip galiu tai išspręsti, jeigu tai sukontroliuoti yra ne mano valioj – stengiuosi paleisti.

Tai esu dariusi jau ne kartą naktį, išrašiusi viską, pasijusdavau geriau ir grįžusi į lovą užmigdavau.

Raminanti muzika vakare

Dauguma tikriausiai turite savo grojaraščius, kuriais pasiekiate ramybę, pati klausau per Spotify “Sleeping Music: Calm Music”. Svarbu nusistatyti parametruose, kad po valandos muzika išsijungtų automatiškai, nes vidury nakties muzika gali ir pažadinti iš gilaus miego.

Pasivaiksčiojimas vakare (apie 10.000 žingsnių į dieną)

Manau jis yra vienas iš svarbesnių ir man labiausiai pasiteisinusių būdų. Jeigu nepraleisdavau dienos aktyviau ir prakimarindavau visą dieną namuose, tai lova tapdavo nebe miego simboliu, o nauja darbo vietele.

Kai vaikščiodami keičiame aplinką, galvos smegenyse gaminasi naujos neuronų jungtys, kurios padeda lengviau įveikti darbo metu atsiradusius sunkumus, išspręsti tam tikras problemas, surasti naujų idėjų.

Vaistai / Papildai ir visa kita

Kalbant apie vaistus/papildus – jų išbandžiau įvairių, su melaninu geriamus ir purškiamus, žolinius preparatus. Gėriau įvairias sapnų, nervų arbatas, bet niekas nepadėjo. Tuomet iš Agnė Jagelavičiūtės posto pirmą kartą sužinojau apie CBD Kanapių naudojimą, postas susilaukė tiek komentarų, visi siūlė savo geriausius produktus, pasipylė reklamos, visiškai pasimečiau, taip nieko ir neįsigijau.

Vieną dieną tėtė sako “Išspaudžiau kanapių aliejaus, pamėgink”. Tai neseniai atrastas jo hobis: užsisakinėja įvairias natūralias sėklas iš ūkininkų ir iš jų išspaudžia aliejų. Namuose jau turime saulėgrąžų, kokosų ir kitų natūralių aliejų kuriuos ryte po šaukštelį išgeriam.

Iš pradžių kritiškai reagavau, sakiau negersiu fuj, tačiau po vieno šaukšto jo išspausto kanapių aliejaus taip giliai užmigau, kad neatsimenu, kada taip gerai miegojau! Taigi, kanapių aliejus tikrai veikia. Tačiau atsakau tik už tėčio aliejų, nes kitų nebandžiau. Esu už tai, kad reikia bandyti nuo pačių natūraliausių produktų.

Vitaminas D (Naudoju Oilesen FORTE D3, 4000)

D vitaminą išgauname iš saulės, kurios Lietuvoje yra gana mažai, o ir tada, kai ji yra – daugelis mūsų dienas praleidžiame biure prie kompiuterio. Situacija tokia, kad Lietuvoje beveik kiekvienam trūksta šio vitamino, kuris reikalingas ne tik grožiui, tačiau ir sveikatai.

Saulės nepakanka dar ir dėl to, kad moterys yra linkusios naudoti stiprius apsauginius kremus nuo UV spindulių, kurie slopina vitamino D organizme gamybą, todėl jis nespėja įsisavinti reikiamo kiekio.

“Pastarųjų metų moksliniai tyrimai parodė, kad vitaminas D ne tik stiprina imunitetą, kaulus ar padeda lytinei hormonų veiklai, bet ir mažina riziką susirgti onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis, depresija, ir net iki 26 procentų sumažina mirties riziką.

Jeigu eisiu į soliariumą, ar padidės D vitamino kiekis?

Jeigu elgsitės atsakingai ir tuo nepiktnaudžiausite, tuomet vitamino D kiekis padidės. Tačiau nepamirškite, kad tiek saulė, tiek lankymasis soliariumuose kelia pavojų odai – didėja vėžio rizika, oda sensta greičiau, mažėja elastingumas.

Kaip atpažinti, ar man trūksta šio vitamino?

Trūkumą išduoda pablogėjusi nuotaika, atsiradęs liūdesys, apatija, silpnumas ar mėšlungis, bei galvos skausmai.

Aramonerapija

Kvapai jau nuo seniai buvo naudojami siekiant stabilesnės žmogaus emocinės būsenos: geresnio miego, greitesnio atsipalaidavimo, žvalesnės nuotaikos. Kvapas per nosies ertmes keliauja į mūsų smegenis ir sukelia teigiamas emocijas. Pasidalinsiu penkiais eteriniais aliejai, kurie labiausiai gali pagerinti miegą ir sumažinti įtampą. Savo namuose dažniausiai naudoju pirmąjį.

  1. Bergamočių (Citrus aurantium bergamia – lot.k.)
  2. Levandų (Fine lavender – lot. k.)
  3. Kvapiųjų kanangų (Cananga odorata – lot.k.)
  4. Kvapiųjų šalavijų (Salvia sclarea – lot. k.)
  5. Jazminų (Jasminum officinale – lot. k.).

Mažiau sekite naujienų

Daug kur rašoma – nesekite naujienų žinių portaluose, nes taip labiau kelsite sau nerimą, tačiau man didelės reikšmės tai nesudarė. Stengiausi naujienų nesekti, tačiau faktas liko faktu –  ilgam sustojo veikla, nieko negalėjome planuotis, atsirado nerimas dėl ateties, juk dauguma buvome palikti nežinomybėje.

O kaip jaučiatės jūs šiuo laikotarpiu? Ar ramiai užmiegate naktimis? Galbūt turite savo patarimų kurie galėtų pagelbėti skaitantiems? Pasidalinkite 🙂